Jdi na obsah Jdi na menu
 


Olomouc

Já žiju v Olomouci je páté největší město v republice.A tet neco z historie.

Kašna Tritonů Napříč řádění morů a požárů na počátku 18. století nastal v Olomouci opět stavební ruch. Kromě nových domů vznikl také soubor nádherných barokních kašen s antickými motivy a hned dva morové sloupy, Mariánský a Nejsvětější Trojice. Roku 1740 obsadil bez vyhlášení války Olomouc na dva roky pruský král Bedřich, po této zkušenosti byla Olomouc nadále stavebně rozvíjena s ohledem na další možné napadení. Toto řešení se ukázalo jako velmi prozíravé, protože necelé dva roky po dokončení opevnění, zařídil Bedřich II (jaký otec, takový syn :) otestování funkčnosti. Prošlo na výbornou...

 

Radniční orloj V průběhu 19. století neměla Olomouc, příliš dobré podmínky pro obrovský rozmach průmyslu, zejména díky pevnému sevření města hradbami. Tohoto faktu využilo ke zvýraznění svého náskoku zejména Brno. Roku 1830 byla dokončena budova divadla na Horním náměstí, roku 1841 přijel do Olomouce první vlak. V této době obývalo město přibližně 15 tisíc obyvatel, dvě třetiny z nich hovořily německy. Poté, co kolem Olomouce připraveného na obléhání s nezájmem protáhla pruská armáda směrem na Vídeň, začali olomoučtí, zhrzeni nezájmem Prusů o dobytí města, postupně likvidovat hradby, aby nebyl dále omezován jeho růst.

 

Sídliště III. pětiletky Po vzniku samostatného Československa získalo v Olomouci české obyvatelstvo početní většinu, která se ještě zvýraznila po připojení okolních měst, dnešních periferních čtvrtí. Podle sčítání lidu žilo v Olomouci roku 1920 celých 60 tisíc lidí, z toho dvě třetiny Čechů. Dvě války udusily rozvoj průmyslu, druhá světová navíc přinesla ničení stavebních i kulturních pamětihodností. V poválečném období dal zničenému orloji novou škrabošku umělec Svolinský a jeřáby postavily kolem města nové hradby, tentokrát dvanáctipatrové a z panelů. Stojíme na pokraji nového tisíciletí, jak to bude dál?

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Týden pro duševní zdraví 2009

(Radka Dvořáková, atelieralf.eu, 9. 10. 2009 10:13)

Dobrý den,
v týdnu od 12.-16.října 2009 bude v Olomouci probíhat již 14.ročník Týdne pro duševní zdraví.
Na této, již tradiční akci, se podílí 25 neziskových organizací a desítky dobrovolníků, více na www.tdz-online.eu. Všechny akce stojí za povšimnutí, ale přece jen bych ráda upozornila na odborné přednášky světových expertů.Přednáší světová kapacita ve výzkumu kanabinoidů, pan Lumír O. Hanuš z Hebrejské univerzity( olomoucký rodák), léčitel desítek nemocí včetně rakoviny konopným výtažkem, pan Rick Simpson z Kanady a asistent Jacka Herera Chuck Jacobs z USA. Turné bude zahájeno na Světový den duševního zdraví v sobotu 10.října 2009 v 17.hod přednáškami v Ateliéru ALF v Praze na Žižkově, následuje v neděli v podvečer kino Blaník a v pondělí Lékařský dům ČLS. V úterý v Olomouci v 9.00 Palackého univerzita a v 17.00 Divadlo hudby.
Místa a časy konání jednotlivých přednášek v Praze a Olomouci najdete na http://www.konopijelek.cz

Srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení TDZ 2009 za přítomnosti primátora v pondělí 12.10.2009 v 10.00 hodin na olomoucké radnici v zasedací místnosti.